SAĞLIK ÇALIŞANLARINI ŞİDDETTEN KORUMAK İÇİN HAZIRLANAN YASA TASARISI HAYAL KIRIKLIĞINA YOL AÇTI

ONEPIC Haber Uncategorized 282

Doktor ve tüm sağlık çalışanlarını hasta yakınlarının şiddetinden korumak için yapılan düzenleme ve şiddet uygulayan kişilere verilecek cezaların ağırlaştırılması çok yetersiz bulundu.Şiddetin temelinde sağlık sistemindeki bozukluk ve sağlık çalışanlarının çalışma koşullarının olduğunu belirten doktorlar, sistemde düzenleme, koşullarda iyileştirme yapılmadan bu sorunun çözülmesinin mümkün olmadığını belirttiler. 

Son yıllarda binlerce doktor çalışma koşullarının olumsuzluğu nedeniyle Türkiye’yi terketti ve terketmeye devam ediyor. Hatta doktorların bir kısmı mesleklerini terkedip, buldukları herhangi bir işte çalışmaya razı olarak yurt dışına gidiyor. 

Cumhurbaşkanı ise gidenler gitsin, yeni mezunlar işleri devralırlar sözleriyle doktorların tepkisini çekiyor. Doktorların hasta yoğunluğu ve bir hastaya ayıracakları sürenin dakikalarla sınırlı olması sağlık hizmetinin özenli bir şekilde verilmesinin önündeki en büyük engellerden biri. Ayrıca doktorların ağır iş yüklerine rağmen geçim standartları maaşları nedeniyle düşük. 

Written by

Check Also
mutluluk endeksi
TÜRKİYE MUTLULUK ENDEKSİNDE SEKİZ BASAMAK BİRDEN DÜŞTÜ
Türkiye sadece bir yılda mutluluk endeksinde sekiz basamak birden geriledi. Mutluluk endeksi düzenlenirken kullanılan kriterler; ...