VATANDAŞLIK NASIL OLACAKTIR ?

ONEPIC Haber Uncategorized 431

 

Bir ülkenin mensupları, milleti, devletin idaresine iştirak edemiyorsa vatandaşlık nasıl olacaktır?
Bu soruyu Türkiye tarihinde en önemli rollerden birini oynayan Demirel sormuştu. Demirel 12 Mart darbesinin ardından Nihat Erim başkanlığında kurulan teknokratlar hükümetini yani ara rejimi sorguluyordu.
Şimdi Türkiye’de ara rejim hüküm sürmüyor ama aynı soru geçerliliğini koruyor.

Vatandaşlık nasıl olacaktır?
Belediye başkanları yerlerinden edilip, onların yerine rejimin belirlediği kayyumlar atanıyor. 12 belediye başkanı görevden uzaklaştırıldı. Muhalefet parti yöneticileri bile tepki göstermeye çekiniyor.
Bir milletin mensupları, milleti, devletin idaresine iştirak edemiyorsa vatandaşlık nasıl olacaktır?

Vatandaşlık nasıl olacaktır?
Işid lideri Bağdadi öldürülmüş. Tesadüfe bakın ki! tam da ABD Suriye’den çekilme kararı alınca. ABD başkanı Trump yaptıkları operasyon sırasında Ebu Bekir El Bagdadi’nin intihar yeleğiyle kendini patlattığını açıklamış. Yani ,ABD operasyonu Bağdadi’yi nefesini kesecek şekilde kıstırıvermiş. Demek ki Bağdadi’nin işi bitmiş, onunla hesap kapanmış.
Şimdi biz Türkiye vatandaşı olarak kendi hükümetimizin ABD’den hesap sormasını isteyebilir miyiz? 10 Ekim 2015 yılında Ankara’da barış için toplanan ve 109 kişiyi katleden Işid’in liderinin neden şimdiye kadar öldürülemediğini ABD Türkiye’ye açıklamak, bizim hükümetimizde bize bildirmek yükümlülüğünde. Bunun cevabını almak bizim vatandaşlık hakkımız. Değil mi?

Vatandaşlık nasıl olacak?
Biz bir vatandaş olarak soramıyacak mıyız? YPG ya da PKK farketmez; Işid’e karşı savaşın kahramanı nasıl oldu? YPG’nin ABD’de ve Avrupa ülkelerinde temsilcilikleri nasıl açıldı? Bu süreçte Türkiye ne yapıyordu? Diplomasi kanalları neden işletilemedi ya da zayıf kaldı?
Türkiye YPG’yi bypass ederek Işid’le savaşı Türk silahlı kuvvetlerine havale edemez miydi? Dünyanın başına bela kesilen Işid’le savaşın kahramanı SDG ( Suriye Demokratik Güçleri) komutanı Mazlum Kobani mi olmalıydı, TSK genelkurmay başkanı mı?

Vatandaşlık nasıl olacaktır?
Bir ülkenin mensupları , milleti hesap soramazsa, fikir beyan edemezse, devletin idaresine iştirak edemezse vatandaşlık nasıl olacaktır?

Çigdem Anad

Written by

Check Also
ÜÇ KURUŞLUK HÜRRİYET
  Hürriyet son hamlesiyle kendisini üç paralık etti. Bir gazetecinin yüzüne atıldığını söyleyemeyecek kadar aciz ...