SURİYE’DE ÇOCUKLAR DA KONUŞUYOR

ONEPIC Haber Uncategorized 400

Ben Işid çocuğuyum. Annemi gözlerinden tanırım çünkü gözleri dışında siyah örtüsünden başka yerini göremem. Babamı hayal meyal görür gibi oldum, pek yanımıza uğramıyor, düşmanlarımızın kafasını kesiyormuş. İçimde beni parça parça eden bir duygu yükseliyor. Büyükler bu duyguya kin diyor. Ben kin ile boğulup ölmek istemiyorum. Ben ve kardeşlerim karnımız doyduğunda allaha şükrediyoruz ama kan gölü içinde yaşayarak canavara dönüşmek istemiyoruz.

Ben bir Kürt çocuğuyum. Babam savaşçı. Bir memleketimizin olması için savaşıyormuş. Türkler düşmanımızmış. “ Bizim Türk akrabalarımız da düşman mı” diye soruyorum. “ Halklar düşman olmaz, devlet düşman olur” cevabını veriyorlar. Ben bu cevabın anlamını kavrayamıyorum. İçimde bir duygu yükseliyor. Büyükler adına nefret diyor. Ben nefretten korkarak ölmek istemiyorum. Ben yaşayacağım evden, oyun oynayacağım bahçeden, annemin babamın yanımda olmasından, büyük insan olmak için okuyacağım okuldan başka birşey istemiyorum.

Ben bir Türk çocuğuyum. Ailem fakir. Abim iş bulamadığı için paralı asker oldu. Abim ölürse, ben intikam almak için katil mi olacağım? İnsan canı almak en büyük günah değil miydi? Ben katil değil, başkan olup, herkesi barıştırmak istiyorum.

Ben kimin çocuğuyum bilmiyorum. Annemin ailesi müslüman kardeşler’den mi, Hizbullah’tan mı ne! Babam ise iki gruptan birindenmiş. Anneme tecavüz etmiş. Bana soysuz diyorlar. Soysuz diyenleri öldürsem bitmez. Ben soylu olmak istiyorum.

Bense çocuk yaşta bir kadınım; etnik yapım, dilim, dinim bir yana, ben kolum bacağım kopmadan hayatta kalıp, çocuklarıma bakmak istiyorum. Zaten çocuklarım da ölürse yaşayamam.

BÜYÜKLER SAVAŞ OYUNUNA DEVAM EDİYOR

Dünya liderleri yumuşak deri koltuklarında yayılarak, döne döne savaş oyunu oynarken dokuz yıldır 400 bin insan mı ölmüş, 100 binlerce insan mı sakat kalmış! umursamıyorlar.

Ölenlerin çocukları yeni düşmanlar mı olacaklar! Aldırmıyorlar.

Ülkesinden göç eden 5 milyon kişiyi hangi topraklara atacaklarını bilmiyorlar.

SURİYE SAVAŞI NEDEN BAŞLAMIŞTI?

Suriye İsrail’e karşı durduğu, Filistinli örgütlere kapısını açtığı için mi?

İran ile Rusya’nın yanında yer aldığı için mi?

Mezhepleri birbirlerine karşı kışkırtmak için mi?

Kürtlere toprak parçası vermek için mi?

Yeni bir enerji koridoru yaratmak için mi?

SONUÇTA KİM KAZANDI?

Tartışmasız ülke ekonomilerinde savaş sanayiinin büyük payı olan silah tüccarları ve onlarla işbirliği yapan siyasetçiler kazandı. Yeni model silahlar tam hız yapılmaya devam ediliyor. Şimdi bu silahları satacak yeni bir savaş lazım. Sırada öldürülecek hangi yüzbinler var?

Çiğdem Anad

Written by

Check Also
VATANDAŞLIK NASIL OLACAKTIR ?
  Bir ülkenin mensupları, milleti, devletin idaresine iştirak edemiyorsa vatandaşlık nasıl olacaktır? Bu soruyu Türkiye ...