İNGİLTERE’Yİ MARKSİZM KORKUSU SARDI 

ONEPIC Haber Uncategorized 358

Büyük Britanya seçim startını verdi.Yaylar gerildi, oklar İşçi partisi lideri Jeremy Corbyn’i hedef tahtasına oturttu.
Sadece muhafazakarlar değil, liberaller de ya da az politize olanlar da Jeremy Corbyn’in iktidara gelmesi durumunda ülke sistemini değiştirmesinden korkuyor.
Jeremy Corbyn anti kapitalist, anti emperyalist, Marksizmin temel değerlerini benimsemiş bir lider.
Ne vaad ediyor?
İngiltere’de evsiz kimse kalmayacak. Devlet okullarına yatırım arttırılacak. Sağlık sistemi özelleştirilmeyecek. Sosyal yardımlar arttırılacak. Yeni milyonerler yaratılmayacak. Yüksek gelirlilerden fazla vergi alınacak. Adaletli gelir dağılımı sağlanacak. İngiltere Avrupa Birliği ile uzlaşarak ya da ikinci referanduma giderek Brexit düğümünü çözecek. Barış, insan hakları, adalet, çevrenin korunması işçi partisinin öncelikleri olmaya devam edecek.

HALKINI , KENDİSİNİ, ÜLKESİNİ DÜŞÜNEN KİM BU DEĞERLERE KARŞI ÇIKABİLİR?

Bu değerlerin üst başlığı Marksizm olunca kapitalistlerin yüz yıldır sürdürdüğü kara propaganda karşılığını buluyor. Cadılaştırılmış komünizm hayaletine karşı duyulan korku hortluyor. Jeremy Corbyn’in başbakan olma ihtimali sisteme kayıtsız şartsız entegre olmuş kesimleri yerlerinden hoplatıyor. Bütün İşçi partisini hedefe yerleştirip yıpratmak zor olduğu için asıl bela Jeremy Corbyn ilan ediliyor.

BİR HAYAL BESLENDİKÇE BESLENİYOR

” Bir gün ben de milyoner olabilirim, bir gün benim de havuzlu evim, iki tane arabam olabilir, bir gün ben de lüks yatlarda dünya turu atabilirim, bir gün ben de patron olabilirim, bir gün ben zengin olamazsam, çocuğum para içinde yüzebilir, bunu sadece kapitalist istemde gerçekleştirme şansımız var.”

Nüfusun yüzde 10’luk dilimine girme hayali o kadar pompalanmış ki, yüzde 90 milyonerler klubune giremeyecek olma ihtimali bilinçlerden neredeyse silinmiş. ” Bir gün şans size de gülebilir” mottosu zihinlere kazınmış.
İşçi sınıfının özellikle teknolojinin gelişmesiyle yüzyıl içinde çehresi ve koşulları değişse de ,dock işçiliğinden beyaz yakalıya kadar geniş bir yelpazeye yayılsa da özü değişmiyor.
Sınıf bilinci taşıyanların İşçi partisine verdikleri destek Jeremy Corbyn’i kazanması muhtemel bir başbakan adayı yapabiliyor.

KEN LOACH’UN FİLMİNDEKİ İŞÇİLER HANGİ PARTİYE OY VERECEK?

İngiltere’nin solcu yönetmeni Ken Loach’un son filmi sinema salonlarını ilk günden doldurdu.
” Sorry I missed you” filmindeki işçi ailenin kime oy vereceği meçhul.
Avrupalı göçmenler özellikle Polonyalı, Bulgar ve Romanyalı göçmenler nedeniyle İngilizlerin iş alanları kısmen daraldığı için Muhafazakar parti Avrupalı göçmenlerin İngiltere’de çalışma ve yerleşme koşullarını zorlaştıracağını açıklayarak, işçi sınıfının bir kısmının aklını çelebiliyor.
İşçi partisi ise tersine Avrupalı göçmenlere sınırlama getirmeyeceğini açıklıyor.
Ken Loach’un filmindeki işçiler Avrupalı işçilere kapıyı kapatacak Muhafazakar partiye mi oy verecek yoksa İşçi partisine mi?
Göçmen işçiler nedeniyle  Muhafazakar partiye oy veren Britanyalı işçilerin sayısının az olmayacağı rahatlıkla söylenebilir.
Jeremy Corbyn ise sadece kendi ülkesinin değil, Avrupa’nın işçilerine de sahip
çıkıyor. ” Bütün dünyanın işçileri birleşin” anlayışını sürdürüyor. Marksist literatürü oy kazanma uğruna bozmuyor.
Jeremy Corbyn’in liderliği ve ideolojisi bütün kapitalist, emperyalist liderleri korkutuyor, en başta da ABD başkanı Donald Trump’ı.

Çiğdem Anad

Written by

Check Also
KAYYUMDAN MI, CHP’DEN Mİ, KENDİNDEN Mİ, NEDEN BİLMEM 
Temkinliydi, iki düşünüp bir söz etti, önceden her cümlesini tartıp, biçtiği belli olan metnin dışına ...