İNGİLTERE İKTİDAR PARTİSİNİN GÖÇ POLİTİKASI SORGULANIYOR

ONEPIC Haber Uncategorized 539

İçişleri bakanı Amber Rudd istifa etti. Yerel idarelerin göçmenlerin sınırdışı edilmesi için çalıştığı ortaya çıktı. İçişleri bakanlığı ilk etapta sınırdışı edilecek 8.337 göçmen belirlemiş ve sınırdışı edilecek göçmenlerin yüzde 10 arttırılacağını taahhüt etmiş. Taahütte bulunan içişleri bakanı bizzat başbakan Theresa May’e 2017 tarihinde mektup göndererek hedefini bildirmiş.

Basına sızan ve büyük tepkiyle karşılanan göç politikası üzerine içişleri bakanı Amber Rudd istifa etmek zorunda kaldı. Muhalefetteki işçi partisi , içişleri bakanının istifasının yetmeyeceğini , göçmenleri sınırdışı etmeye zorlayan asıl irade sahibinin başbakan olduğunu açıklayarak, Theresa May’i istifaya çağırdı.
Bakanı istifaya sürükleyen olayın adı Windrush skandalı. İkinci dünya savaşından sonra işçi açığını kapatmak için Britanya adasına gelen İngiliz kolonisi ülkelerin vatandaşlarına Windrush nesli deniyor.
İçişleri bakanlığı windrush neslinden gelen kişilerden oturma ve çalışma belgeleri isteyerek , belgeleri eksik olanları sınırdışı etmekle tehdit etti. Bu göçmenler hükümetin uyguladığı baskı nedeniyle işlerini kaybettiklerini, sağlık hizmetlerinden yararlanamadıklarını açıkladılar. Halbuki; Britanya imparatorluğunun bir parçası olan topraklardan, özellikle Hindistan ve Jamaika’dan gelen yüzbinlerce kişi İngiliz vatandaşı olarak kabul edilmişti.

Written by

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also
GİZLİ GÖÇMEN POLİTİKASI İKTİDAR PARTİSİNE OY KAYBETTİRECEK
İngiltere'de bu hafta yapılacak yerel seçimlerde iktidar partisinin büyük oranda yara alacağı tahmin ediliyor. Theresa ...