ANKARA ANLAŞMASINDAKİ DÜĞÜM NOKTASI ; SÜRESİZ OTURUM HAKKI

ONEPIC Haber Uncategorized 698
İngiltere içişleri bakanlığının anlaşmayla ilgili ne zaman yeni bir düzenleme yapacağı belli değil.
Ankara anlaşması çerçevesinde İngiltere’de iş kurma izni alan Türk vatandaşlarına önce bir yıl ardından bir ya da üç yıl uzatma vizesi verilebiliyordu.
İngiltere’de kurulan şirketin iş yapma kapasitesi ve yıl sonu karına göre uzatma vizesinin süresi bir ya da üç yıl olarak belirleniyordu.
Bu süreçte bir değişiklik söz konusu değil. İngiltere’nin Ankara büyükelçisi Dominick Chillcot’un son açıklaması da bunu teyit ediyor.
Ancak asıl belirsizlik dört yılın sonunda ne olacağı. Ankara anlaşması çerçevesinde iş kuran ve dört yıl vergisini ödeyerek, işini kesintisiz sürdüren Türk vatandaşları İngiltere’de süresiz oturma ve çalışma hakkını kazanıyordu. Beşinci yılın sonunda da sınava girerek , vatandaşlık başvurusunda bulunabiliyorlardı.
Bir mahkeme kararıyla İngiltere’de süresiz oturma ve çalışma hakkı askıya alındı. Bu yönde içişleri bakanlığı yeni bir düzenleme yapacak. Süresiz oturma ve çalışma hakkı kazanabilmek için dört yıllık sürenin uzatılması bekleniyor. Ayrıca süreye ek olarak yeni şartlar getirilmesi de mümkün.
Ankara anlaşması kapsamında şirket kuran iş sahiplerinin  eşleri ve 18 yaşından küçük çocukları iş sahibinin sahip olduğu bütün haklardan istifade edebiliyorlardı.
Yeni düzenleme de eş ve çocuklara dair yeni koşullar getirilecek mi belli değil.
Şu anda İngiltere’de iş kuranlar üç yıllık uzatma vizesine başvurabiliyorlar. Dört yılını tamamlayanlar ise belirsizlik nedeniyle başvuru yapamıyorlar.
İngiltere’deki iş sahiplerinin acil beklentisi bu belirsizliğin bir an önce netleştirilmesi.

Written by

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also
YALAN HABERLER, YALAN BİLGİLER VE ALGI KUŞATMASI
Seçimlerde siyasi ve sosyal danışmanlık yapan Cambridge Analytica şirketinin ABD seçimlerini ve Brexit referandumunu nasıl ...