KISASA KISAS …. RUSYA’DAN İNGİLTERE’YE MİSİLLEME

ONEPIC Haber Uncategorized 653

Rusya 23 İngiliz diplomatı sınırdışı edebileceğini açıkladı. İngiltere 23 Rus diplomatı sınırdışı etme kararı aldıktan sonra aynı karşılığı Rusya’dan aldı.

Eski Rus çifte ajan Sergey Skripal ve kızının İngiltere topraklarında suikasta uğramasından Rusya’yı sorumlu tutan İngiltere’nin diğer yaptırımları da sırada.
Skripal ve kızı bir kimyasal silah olan sinir gazıyla zehirlendi ve bilinçlerini kaybettiler. Sinir gazı Rus üretimi olduğu için bu ülke sorumlu tutuluyor. Ancak bizzat Rus hükümetini sorumlu tutacak bir veriye henüz ulaşılamadı. İngiliz işçi partisi lideri Jeremy Corbyn İngiltere’deki Rus mafyasının da suikastın ardında olabileceğini belirtti. Ancak sadece iktidardan değil, kendi partisinin içinden de tepki aldı.
Fransa, Almanya, ABD İngiltere’nin yanında Rusya’ya karşı cepheleşti.
Rusya suçlamayı asla kabul etmiyor ve suikastta kullanılan sinir gazının numunesini istiyor.
Albay Skripal emekli bir Rus askeri istihbarat subayı. Avrupa’daki gizli Rus ajanlarının kimliklerini İngiliz istihbarat kuruluşu M16’a bildirmekten hüküm giymiş, Rusya’da 13 yı hapis cezası almış, ardından İngiltere’ye yerleşmişti.

Written by

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also
ANKARA ANLAŞMASINDAKİ DÜĞÜM NOKTASI ; SÜRESİZ OTURUM HAKKI
İngiltere içişleri bakanlığının anlaşmayla ilgili ne zaman yeni bir düzenleme yapacağı belli değil. Ankara anlaşması ...