İNGİLTERE ŞEHİR HASTANELERİ MODELİNDEN NEDEN VAZGEÇTİ? TÜRKİYE NEDEN ŞEHİR HASTANELERİ KURMAK İSTİYOR?

ONEPIC Haber Uncategorized 3176

Şehir hastaneleri başka bir tanımla dev hastaneler büyük arazilere kuruluyor. Büyük araziler şehir merkezlerine uzak alanlar da bulunabiliyor. Şehir hastanelerine ulaşım başlı başına bir sorun. Hem yeni yollar inşa etmek hem de hastaları hastaneye çoğu zaman acilen yetiştirmek gerekiyor.

Yeni yollar inşa etmenin maliyeti bir yana trafik sorunu aşılamıyor. Ayrıca sağlık çalışanlarının hastaneye ulaşımı da başlı başına problem.

Şehir hastaneleri hem maliyet açısından, hem de hastalara hizmet yönüyle verimli bulunmadığından İngiltere şehir hastaneleri kurmaktan vazgeçti.
İngiltere ve benzer şekilde Kanada örnekleri ortadayken Türkiye şehir hastaneleri kurmak istiyor.
Devlet şehir hastaneleri kurması için özel sektöre destek verecek. Hastane kurulacak araziyi özel sektöre bedava verecek. Hastaneler %70 dolmazsa özel sektörün masrafı devlet hazinesinden karşılanacak.

Türkiye’de özel hastane kuracak kişilerin devlet ile bağlantısı merak ediliyor. İstanbul tabip odası şimdiden devleti zarara sokacağı belli olan şehir hastanelerinin kurulmasına karşı mücadele veriyor.

İktidar şehir hastanelerinden ne gibi bir fayda bekliyor?
Şehir hastaneleri kime kazandıracak, kime kaybettirecek?

Written by

Check Also
İNGİLTERE’DE ÇOCUKLAR BİLE KAZANACAKLARI ÜCRETLERİ BİLİYORLAR
Çocuklar arasında yarış 13 yaşından itibaren başlıyor. 16 yaşında üniversite tercihleri belirleniyor. Oxford, Cambridge, London ...