CİNSEL TACİZ NEREDE, NASIL BAŞLAR?

ONEPIC Haber Uncategorized 782

İngiltere parlamentosunu ayağa kaldıran, muhafazakar milletvekillerinin suçlandığı taciz iddiaları ülkede büyük tartışma başlattı. İktidar ve muhalefet partisi liderleri parlamentonun cinsel ahlakını korumak için el ele verdi.
Parlamento içinde dayanışma gösteren bütün milletvekillerinin diğer kurumlara da aynı özeni göstermesi bekleniyor.

Bir kadına dokunmanın ne zaman taciz diye nitelendirileceği hakkında görüşler farklı. Kadın hakları temsilcileri kadının rızası olmadan herhangi bir dokunuşun bile taciz olduğunu savunuyorlar.

İngiltere savunma bakanı Sir Michael Fallon’nun 15 yıl önce bir akşam yemeğinde radyo spikeri Julia Hartley’in dizini ellemesi cinsel taciz iddialarının fitilini ateşledi. Bakan istifa etmek zorunda kaldı.
Bu olayın çok abartıldığını, bir dokunuşun taciz sayılamayacağını söyleyenler azınlıkta kaldı. İktidar, mevki sahibi erkeklere gözdağı vermesi açısından bakanın istifaya sürüklenmesini olumlu karşılayanlar çoğunlukta.

Kadın hakları temsilcileri bir kadının taciz iddiasını her zaman doğru kabul etmek gerektiğini belirtiyorlar. “Hiç bir kadın toplum önünde tacize uğramış konuma düşmek istemez, kadınlar tacizciyi toplum nezdinde cezalandırmak için tacizi ifşa ederler” diyorlar.

İşçi partili Carl Sargeant Galler parlamentosu’ndaki görevinden benzer iddialar nedeniyle alındıktan sonra intihar edince tartışmalar başka bir boyut kazandı. “Bir kişi suçu ispatlanana kadar suçsuzdur” ilkesini hatırlayan İngiltere basını cinsel tacizle suçlanan kişiler üzerinden sürdürdüğü taciz nerede, nasıl başlar tartışmasına ara verdi.

Written by

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also
İNGİLTERE ŞEHİR HASTANELERİ MODELİNDEN NEDEN VAZGEÇTİ? TÜRKİYE NEDEN ŞEHİR HASTANELERİ KURMAK İSTİYOR?
Şehir hastaneleri başka bir tanımla dev hastaneler büyük arazilere kuruluyor. Büyük araziler şehir merkezlerine uzak ...